Pirmas dalykas, šovęs į galvą, pagalvojus apie gladioles, dar vadinamas kardeliais, yra mokykla ir rugsėjo pirmoji. Kardeliai yra tapę šios dienos simboliu, nes tuo metu kaip tik pasiekiamas jų žydėjimo pikas, jie yra puošnūs ir įspūdingi, puikiai išsilaiko nuskynus. Tačiau net jei mokyklinio amžiaus vaikų neturite, verta kardelius auginti savo sode, nes jie – tikra sodo puošmena, sodą nuspalvinanti įvairiausiomis spalvomis ir unikalia forma. Taigi, kaip sodinti ir auginti kardelius?
Kaip sodinti kardelius?
Kardeliai – pavasarį sodinamos svogūninės gėlės, geriausia tai daryti balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje. Sodinti kardelių svogūnėlius reikia atviroje saulėtoje vietoje, nes augdami pavėsyje kardeliai ištįsta ir būna ne tokie dekoratyvūs, veda mažus ir neryškius žiedus arba jų visai neveda. Taip pat labai svarbu, kad kardelių augimo vieta būtų apsaugota nuo vejų ir stiprių kritulių, nes jie gali kardelius išvartyti.
Sodinti kardelius geriausia humusingoje, lengvoje ir purioje dirvoje. Sodinti reikia 25 cm atstumu vieną nuo kito, o gylį parinkti pagal dirvos sudėtį. Sunkesnėje dirvoje gylis turėtų būti maždaug 7 cm, vidutinėje – 10 cm, o lengvesnėje – 12 cm.
Kardelių auginimo ypatybės
Viso augimo metu dirva turi būti puri, nepiktžolėta ir, svarbiausia, pakankamai drėgna. Kardeliai mėgsta drėgmę, tačiau juos reikia laistyti retai, bet gausiai. Ypač daug drėgmės reikia žiedynkočio formavimosi metu ir augalo žydėjimo metu.
Tręšti kardelius reikia tik tada, kai jie užaugina tikrą trečiąjį lapelį. Tręškite mineralinėmis trąšomis, amonio salietra, kalio chloridu. Patrešę gausiai palaistykite. Labai svarbu nepersistengti, nes per didelis trąšų kiekis skatina grybines ligas, taip pat tokie augalai išaugina gausią lapiją, o žiedai būna maži arba išvis nepražysta. Susiformavus žiediniams pumpurams iki pat žydėjimo pabaigos augalams reikia daugiau fosforo ir kalio. Tręšdami stenkitės neužpilti trąšų ant pačio augalo, pilti jas reikia maždaug 10 cm atstumu nuo augalo.
Jei kardeliai išauga aukšti, jei juos blaško vėjas, būtina kardelius pririšti prie kuoliukų. Taip augalai neišvirs ir nenulūš. Skinti kardelius galima, kai prasiskleidžia 1–3 apatiniai žiedai. Skinant reikia palikti 3–4 tikruosius lapus, kad svogūnėlis galėtų augti ir vystytis. Kardelius svarbu nupjauti aštriu peiliu, o ne laužti. Tai daryti geriausia nelietingą dieną, tačiau, jei kitaip neišeina, nieko baisaus, galite skinti bet kokiu oru, tačiau nuskinta gėlė laikysis trumpiau.
Taigi, nors kardeliai visiems asocijuojasi su mokykla ir rugsėjo pirmąją, juos auginti gali kiekvienas. Svarbu parinkti tinkamą augimo vietą ir tinkamai prižiūrėti. Tada kardeliai savo žiedų gausa, spalva ir neįprasta forma papuoš bet kurį sodą.