Kada sodinami kopūstai?

 

Kopūstai – viena iš populiariausių daržovių, kurias naudojame salotoms, troškiniams, sriuboms, sultims bei kitiems patiekalams. Turbūt daugelis žinote, kad kopūstai vertingi ne tik žali, bet ir rauginti, nes turi sveikatai naudingų medžiagų.

Kopūstų yra nemažai rūšių, vienos iš jų: baltieji ir raudonieji gūžiniai, kininiai bei Pekino (kininiai bastučiai), žiediniai, Briuselio, Savojos garbanotieji, ropiniai. Tačiau lietuvių labiausiai pamėgti baltieji gūžiniai kopūstai.

Jei planuojate kopūstus daiginti patys, tuomet jau kovo pradžioje į daigyklas reikėtų sėti ankstyvasias veisles, o vėlyvas – balandį. Žinoma, daiginti reikia šildomame šiltnamyje ar patalpose. Balandžio pabaiga ir gegužė – tinkamas metas lauke sodinti savus ar pirktinius daigus.

Kopūstų daigų sodinimui vertėtų pasirinkti apniukusią dieną ar vakarą, kuomet saulė tampa nebe tokia kaitri. Antraip, daigeliai gali nuvysti ir nespėti prigyti.

Taip pat derėtų nepamiršti ir mėnulio įtakos. Tinkamiausia fazė kopūstų sodinimui – pilnėjantis mėnulis, kuomet visi augalo syvai teka į viršūnėles bei taip sustiprina jo vertingąją dalį. Jei norite būti tikri dėl pasirinktos datos – pasitikrinkite mėnulio kalendoriuose, kurių galima rasti internete bei žurnaluose.

Tinkamai pasirinkta data ir sveiki daigai – pusė sėkmės. Jei norite sulaukti gausaus derliaus, tinkamai pasirūpinkite dirva, prieš tai atsižvelgdami į veislės augimo poreikius bei ypatumus.

Įprastai, ankstyvieji gūžiniai kopūstai mėgsta saulėtas ir sausesnes vietas, kuriose dirva šarmingesnė (apie 6,5-7,2 PH). Vėlyvosioms veislėms, priešingai, augimui palankesnė rūgštesnė priemolio dirva, kurios PH apie 3,5-4,5.

Kopūstus nerekomenduojama sodinti toje pačioje vietoje kelerius metus iš eilės arba vietoje ankštinių daržovių, ridikų, bulvių ar pomidorų.

Dirvą derėtų pradėti ruošti iš rudens – sukasti, pabarstyti kalkėmis ar kreida, kad užkirstumėte kelią kenkėjų plitimui. Pavasarį, prieš sodindami, patręškite organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Žinoma, brendimo eigoje reikėtų stebėti ar nepuola kenkėjai bei ligos. Pastebėjus pirmuosius žalos požymius nedelsdami imkitės reikiamų priemonių.