Petražolės – vienas iš populiariausių prieskoninių žalumynų. Jomis gardiname įvairius patiekalus, o kartais net vartojame sveikatos puoselėjimui. Tad kodėl petražoles verta auginti ir naudoti?
Vitaminų šaltinis
Petražolėse gausu vitamino C, taip A, B1, B2 ir kitų reikalingų medžiagų, tokių kaip kalis, magnis, geležis, folio rūgštis, inulinas ir kt. Šių žalumynų arbata padeda virškinimo ir šalinimo sistemai, skatina organizmo detoksikaciją. Gali padėti esant dantenų uždegimui, be to, petražolės balina dantis.
Žinoma, kaip ir kiekvienas vaistas, petražolės turi šalutinį poveikį, todėl jų arbata nerekomenduojama nėščiosioms, nes veikia kaip diuretikas. Šiuose augaluose daug oksalo rūgšties, todėl dažnai geriant petražolių arbatą gali pradėti formuotis inkstų akmenys.
Todėl prieš vartodami petražoles sveikatinimo tikslais, būtinai pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Kaip naudingiausia naudoti petražoles?
Petražolės vertingiausia naudoti kaip prieskonius. Žinoma, šviežiuose, žaliuose augaluose bus didžiausia koncentracija naudingų medžiagų. Todėl berdami į maistą, galite žiupsnelį žalumynų ir pakramsnoti. Taip ir dantenas sustiprinsite, ir organizmą papildysite vitaminais bei kitomis medžiagomis.
Todėl rekomenduotina petražoles auginti ne tik darže, bet ir ant palangės. Taip šių prieskonių po ranka turėsite visus metus. Jeigu namuose auginti neturite sąlygų ar noro, tuomet geriausia švarias petražoles smulkinti bei šaldyti šaldikyklyje. Taip išliks daugiausia vertingų medžiagų.
Mėgstate petražoles? Auginkite, tai paprasta
Jau aptarėme kuo naudingos petražolės, todėl tikrai verta jas auginti bei naudoti maisto gardinimui, o jei reikia, ir sveikatos puoselėjimui. Taigi, šiuos žalumynus galite auginti tiek namuose ant palangės, tiek lauke.
Petražoles yra dviejų rūšių – lapinės ir šakninės. Pastarosios užaugs greičiau, jei rudenį šakniavaisius pasodinsite į 20 – 30 cm gylio vazonus. Prieš sodinant reikėtų įstrižai nupjauti šaknų galiukus, o viršūnėles (~ 2 cm) palikti virš žemės. Jei į indą sodinsite daugiau nei vieną, tuomet palikite tarp šakniavaisių maždaug 5 cm atstumus.
Petražolių galite ant palangės išsiauginti ir iš sėklų, tačiau jos ilgiau dygs.